(Za svoja tri odlučujuća glasa u Hercegovačko-neretvanskom kantonu, SBB nije tražio nijedno ministarsko mjesto u novoj vladi. Šta stoji iza te darežljivosti Radončićeve stranke?)
Hercegovačko-neretvanski kanton (HNK) jučer je dobio novu vladu, skoro godinu dana nakon izbora. Tandemu SDA - HDZ stalno su nedostajala dva zastupnička glasa.
Spasilac se zove Savez za bolju budućnost (SBB). Sa njihova tri glasa, Vlada HNK je konačno potvrđena. Novi-stari premijer je, naravno, obećao da će se sa radom krenuti ekspresnom brzinom.
Logično je pitanje koje se postavilo nakon spasilačke intervencije Radončićeve stranke, da li je ovo uvod u njihovo koaliranje sa SDA i HDZ i na drugim, posebno na višim nivoima vlasti.
Predstavnik Radončićeve stranke u ovom kantonu, Osman Macić, izbjegao je odgovor. Upitan da kaže je li odluka o davanju podrške Vladi HNK donesena na kantonalnom nivou ili u vrhu stranke, Macić je odgovorio kako je to odluka općinskih odbora SBB-a u HNK.
Poznavajući način odlučivanja u SBB, Macićeve riječi odmah treba odbaciti. Bez odobrenja Fahrudina Radončića u toj stranci se ne može nazvati ni dobar dan. Jedina kontra-varijanta je da se ogranak SBB u HNK otrgnuo kontroli iz Sarajeva, što je praktično nemoguće.
Ono što je posebno zanimljivo, to je da za svoja tri odlučujuća glasa SBB nije tražio nijedno ministarsko mjesto u kantonalnoj vladi. Macić je to obrazložio “odgovornošću za dobrobit građana” i dodao “da sada HDZ BiH i SDA moraju preuzeti potpunu odgovornost u HNK, jer će njihovi ministri sjediti u Vladi, u kojoj nema drugih stranaka na koje bi mogli prebaciti odgovornost”.
No, bliže istini ipak bi trebalobiti to da je Radončić donio ovu odluku kako bi pomogao HDZ-u i zahvalio se Draganu Čoviću za navijačke urgencije kod SDA da na svim nivoima vlasti kao partnera prihvate SBB. Ovo je možda bio i mig prema Izetbegoviću, da se pokaže kako SBB baš i nije gramziva stranka čije usluge mnogo koštaju. Formula možda može da bude ista i na federalnom nivou kao u HNK: da SBB bude dio parlamentarne većine, ali da ne traži kajmak u izvršnoj vlasti.
U tom slučaju ostaje pitanje: čime bi Radončić naplatio ove krupne usluge? One se u politici sigurno ne čine besplatno?
(Bosnia Daily, 24. 9. 2015.)